2016 m. birželio 1 d. 10-11 val. kviečiame žurnalistus į spaudos pusryčius Vaikų ligoninėje (Santariškių g. 7, Administracijos salė). Tarptautinę vaikų gynimo dieną kalbėsime: „Kodėl tiek daug vaikų prarandame dėl nelaimingų atsitikimų? Ar jiems galėjome padėti?“

Gydytojai kartu su žurnalistais gvildens temas apie skaudžius traumų, nelaimingų atsitikimų, sąmoningo vaikų ir paauglių susižalojimo ir (ne)sąmoningo kūdikių  sužalojimo atvejus  bei skubią pagalbą.

Kodėl tiek daug vaikų Lietuva praranda dėl nelaimingų atsitikimų (traumų, apsinuodijimo vaistais, narkotikais)? Kaip padėti?

Doc. dr. Virginija Žilinskaitė,  Vaikų skubios medicinos, intensyviosios terapijos ir anesteziologijos centro vadovė pristatys traumų statistiką, situaciją, galimybes išvengti nelaimingų atsitikimų ir pirmąją pagalbą, kurią privalu suteikti.

Skubi pagalba perpildytame ligoninės Priėmimo skyriuje: su kuo susiduria tėveliai ir medikai?

Direktoriaus pavaduotoja valdymui, vaikų ligų gydytoja  dr. Sigita Burokienė. „Priėmimo-skubios pagalbos skyrių perpildymas ligoninėse  – didėjanti sveikatos priežiūros sistemų problema, su kuria susiduria daugelis šalių. Pacientų srautas į ligoninę, ypač vaikų iki 3 metų, padidėja vakarais, po įprastinių darbo valandų. (atvyksta 54 proc. pacientų). Per metus į Vaikų ligoninės Priėmimo – skubios pagalbos skyrių kreipiasi beveik 70 tūkst. pacientų. Iššūkis ligoninei: kaip pilname Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje pastebėti vaiką, kuriam pagalbą suteikti reikia nedelsiant ir kuris negali laukti bendroje eilėje kaip parduotuvėje?“

Savižudybės – viena skaudžiausių vaikų mirčių priežasčių. Kaip galime atpažinti ir padėti vaikui, ištiktam krizės?

Gydytojos vaikų ir paauglių psichiatrės Jolanta Trinkūnienė ir Jurgita Radzevičienė: „Kiekvieno žmogaus, o ypač paauglio gyvenime būna sunkių būsenų, bekraščio liūdesio akimirkų, bet jas įveikęs, žmogus sustiprėja. Išeitys yra bet kurioje situacijoje, tačiau besiruošdamas žudytis ar savižudybės metu žmogus jų nepastebi (ar nesugeba pastebėti). Vaikystė nėra jokia burtų šalis. Vaikai, kuriems gyvenimas tampa nemielas, bando iš jo pasitraukti. Kuo skiriasi paauglių ir suaugusiųjų savižudybės? Statistika rodo: apie 90 proc. paauglių ketinimas žudytis tebuvo pagalbos šauksmas  ir tik 10 proc. paauglių turėjo rimtų ketinimų. Taigi daugelio savižudybių buvo galima išvengti. Kaip?“

Sukrėsto kūdikio sindromas:  iš meilės, pykčio ar nežinojimo? 

Gydytojas neurochirurgas Ramūnas Raugalas: „Kūdikis – gležnas sutvėrimas, kiekvienas neadekvatus dirgiklis gali turėti lemiamų pasekmių. Dažniausiai sukrėsto vaiko sindromas atsiranda dėl tyčinio sužalojimo, kai tėvai praranda kantrybę ir smarkiai supurto verkiantį vaiką. Deja, pasitaiko ir netyčinių, kai bandoma gaivinti užspringusį vaiką purtant už kojų. Gali pakenkti ir vadinamosios dinaminės mankštos. Ir netgi mėtymas kūdikio į orą. Kelių mėnesių vaikas juoku gali reaguoti ne tik į džiaugsmą, bet ir į gąsdinančią situaciją. O pasekmės – sunki trauma, paliekanti sužalojimus, raidos, regos sutrikimus, epilepsiją. Tenka taikyti ir chirurginius metodus.“