Ką daryti sukarščiavus vaikui. Atmintinė.

Atmintinė tėvams

JEIGU JŪSŲ VAIKAS KARŠČIUOJA

Jei pradėsite labai nerimauti arba abejojate, kad galėsite pasirūpinti savo vaiku namuose, nes:

• jūsų vaiko būklė prastėja;
  • jūsų vaiką ištiko traukulių priepuolis;
  • jūsų vaikui atsirado bėrimas, kuris neišnyksta paspaudus;
  • temperatūra didesnė nei 38oC ir karščiavimas trunka ilgiau nei 5 dienas;
  • jūs susirūpinę, kad vaikui trūksta skysčių,

kreipkitės į savo šeimos gydytoją ar ligoninės priėmimo skyrių.

Karščiavimas – tai būklė, kai kūno temperatūra pakyla per 38oC. Karščiavimą dažniausiai sukelia virusai, o kartais – bakterijos. Virusinėms infekcijoms gydyti antibiotikai neskiriami, nes jie virusų neveikia. Antibiotikais gydomos tik bakterinės infekcijos.

Didelis karščiavimas nebūtinai reiškia, kad Jūsų vaikas serga sunkia liga.

Karščiavimas dažniausių vaikų infekcinių ligų atvejais nėra žalingas, o padeda organizmo imuninei sistemai kovoti su infekcija. Vaiko temperatūra vėl bus normali, kai jo organizme infekcija išnyks. Karščiavimą mažinti pravartu tik tada, jei vaikas dėl padidėjusios temperatūros blogai jaučiasi.

Ką daryti, jei vaikas karščiuoja?

• Reguliariai girdykite vaiką (duokite arbatos, vandens, o jei maitinate krūtimi, motinos pienas – geriausias pasirinkimas).
  • Nesijaudinkite, jei vaikas karščiuodamas atsisako valgyti.
  • Stebėkite, ar nėra skysčių trūkumo požymių (vaiko burna sausa, jis vangus, vemia, mažiau šlapinasi).
  • Stebėkite vaiką, ar neatsiranda bėrimų. Mokėkite atpažinti neblykštančius bėrimus (žr. „stiklinės testas“).
  • Nemažinkite vaiko temperatūros vaistais, nebent karščiavimas didesnis nei 38,5oC, vaikas dėl to blogai jaučiasi ar yra kitų simptomų, pavyzdžiui, gerklės skausmas.
  • Nerekomenduojama vaiko odos įtrinti alkoholiu, norint sumažinti karščiavimą.
  • Stebėkite, ar neblogėja karščiuojančio vaiko būklė (ir naktį!).

Kaip vartoti vaistus nuo karščiavimo?

• Su karščiavimu susijusiems nemaloniems simptomams mažinti vartojami ibuprofenas arba paracetamolis. Jie vienodai efektyvūs, todėl reikėtų gydymą pradėti vienu vaistu ir duoti kitą tik tuo atveju, jei pirmasis buvo neveiksmingas. Nepatartina duoti abiejų vaistų vienu metu.
      • Jeigu nepraėjus 6 val. po vieno iš vaistų skyrimo temperatūra vėl pakyla, galima duoti kitą vaistą nuo temperatūros.
      • Atidžiai perskaitykite vaisto pakuotės lapelį. Paracetamolis, kaip sudedamoji dalis, yra dažname vaistiniame preparate, skirtame peršalimo ligoms ir gripui gydyti. Įsitikinkite, kad Jūsų vaikas nevartojo nė vieno iš šių vaistų per pastarąsias 4 val.

Bėrimai ir „stiklinės testas“

Atlikite „stiklinės testą“, jei vaiką išbėrė.

• Stipriai prispauskite skaidrią stiklinę prie bėrimo vietos.
      • Jei per stiklą matote bėrimą, kuris neblunka ir neišnyksta, nedelsdami kreipkitės į gydymo įstaigą.
      • Jei bėrimas, prispaudus stiklinę, sumažėja ar išnyksta, veikiausiai jis nėra pavojingas, tačiau stebėkite vaiko būklę toliau, nes vėliau gali atsirasti ir neblykštantis bėrimas.
      • Jei nerimaujate, kad vaiko būklė prastėja, kreipkitės pagalbos, nelaukite, kol atsiras bėrimas.

Vaikų ligoninės informacija

2019 01 23