Patarimas tėvams: jei vaikui suskausta ausį, neskubėkite į ligoninę

Ausų uždegimas, arba ūminis otitas, –  viena iš dažniausių vaikų ligų, kuria paprastai serga vaikai nuo 3 mėnesių iki 3 metų, o ruduo ir žiema – tikrasis otitų sezonas, per kurį retas vaikas nepasičiumpa daug ašarų sukeliančios ligos. Vaikų vidurinės ausies uždegimas yra dažniausia priežastis, dėl kurios yra kreipiamasi pas šeimos gydytoją ir dėl kurios paskiriami antibiotikai.

Vaikų ligoninės gydytoja otorinolaringologė Jekaterina Byčkova kartu su kolegomis atlikusi tyrimą Vaikų ligoninės Priėmimo- skubios pagalbos skyriuje, priėjo išvadą, kad didžioji dauguma tėvų, jei vaikui suskausta ausį, nesiima jokių pagalbos priemonių, o iškart važiuoja į ligoninės Priėmimo-skubios pagalbos skyrių.

Vaikų ligoninės ausų, nosies, gerklės ligų gydytojai pataria vyresnių nei 2 metų ir nekarščiuojančių vaikų tėveliams: vos tik vaikui suskausta  ausį, neskubėkite pačią pirmą dieną į ligoninės Priėmimo-skubios pagalbos skyrių, o pirmą parą duokite vaistų nuo skausmo, atidžiai vaiką stebėkite  bei tinkamai slaugykite jį namuose, o kitą dieną kreipkitės į savo šeimos gydytoją, kuris patars, kada jau gydyti antibiotikais ir nuspręs, ar vaikui tikrai reikia ligoninės medikų pagalbos.

Taigi, ką pravartu tėvams žinoti apie šį vidurinės ausies gleivinės uždegimą?

Ausų uždegimu dažniau serga vaikai:

• gimę neišnešioti,
  • maitinami dirbtinai,
  • naudojantys čiulptuką,
  • patiriantys pasyvų rūkymą,
  • lankantys lopšelį,
  • gimę su nesuaugusiu gomuriu,
  • turintys Dauno sindromą,
  • tie, kurių šeimos nariai serga ausų uždegimu.

Ausų uždegimo požymiai:

• staigus stiprus ausies skausmas;
  • dėl skausmo atsiradęs neramumas, dirglumas, mieguistumas, verksmingumas, sutrikęs miegas, sumažėjęs aktyvumas ir apetitas;
  • kūdikiams – bandymai tampyti skaudančią ausį, priglausti ją prie pagalvės, sukioti galvą į šonus, atsisakyti krūties;
  • karščiavimas,
  • pūlingos išskyros iš ausies.

Vidurinės ausies uždegimą nustato šeimos gydytojas, vaikų ligų gydytojas ar ausų, nosies, gerklės ligų gydytojas (otorinolaringologas).

Pirmoji pagalba ir gydymas

• Atsiradus staigiam ausies skausmui, duokite vaistų nuo skausmo ir uždegimo      (karščiavimo) – paracetamolio arba ibuprofeno (žvakučių, sirupo ar tablečių pavidalu).
  • Skaudančią ausį galite šiltai aprišti arba 2 valandoms uždėti šildomąjį kompresą aplink kaušelį.
  • Ausų lašus naudokite tik gydytojui nurodžius.
  • Atsisakykite liaudiškų priemonių. Kiškio taukų, šlapimo ar bičių vaško žvakės naudojimas gali pakenkti klausai.
  • Gydykite slogą: išvalykite nosytę, o jei nosytė užgulusi – įlašinkite ar įpurkškite nosies gleivinę sutraukiančių vaistų.
  • Karščiuojančiam vaikui duokite kuo daugiau gerti.
  • Jei vaiko būklė blogėja, kreipkitės į gydytoją.

Kadangi dauguma vaikų pasveiksta ir be antibiotikų, pirmomis dienomis dažniausiai užtenka vaiko būklę tik stebėti ir gydyti vaistais nuo skausmo. Iškart antibiotikai skiriami, kai:

• suserga kūdikis ar vaikas iki 2 metų,
  • uždegimo požymiai yra labai intensyvūs,
  • uždegimas kartojasi,
  • uždegimas yra abipusis,
  • otitas yra gripo pasekmė,
  • yra pratrūkęs ausies būgnelis,
  • vaiko imunitetas yra silpnas,
  • gresia komplikacijos,
  • nėra galimybės atvykti pakartotinai.

Kuo mažesnis vaikas, tuo greičiau paskiriamas antibiotikas. Antibiotiką gali skirti tik gydytojas. Gydymo antibiotikais efektyvumas įvertinamas po 2 dienų.

Kokios gali būti otito komplikacijos?

Labai retais atvejais po kelių dienų nuo ligos pradžios infekcija gali  išplisti ir išsivysto pavojingų komplikacijų:

• smilkinkaulio kaulo speninės ataugos uždegimas – mastoiditas;
  • veidinio nervo pažeidimas;
  • meningitas;
  • sepsis.

Sveikstant klausa vėl tampa normali per 3-6 savaites. Jei įtariama, kad klausa liko pablogėjusi, reikia kreiptis į gydytoją.

Ką daryti, kad vaikai nesusirgtų otitu?

• Kuo ilgiau arba bent iki 6 mėn. žindykite kūdikį.
  • Nenaudokite čiulptukų.
  • Saugokite vaiką nuo pasyvaus rūkymo.
  • Jei vaikas alergiškas – gydykite alergiją.
  • Kartais patartina paskiepyti vaiką pneumokokine ar gripo vakcina.
  • Grūdinkite vaiką nuo mažens.
  • Jei vaikas dažnai serga virusinėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, kartais rekomenduotina nelankyti darželio.
  • Jei vaikas dažnai serga ausų uždegimais, rekomenduotina gydytojo otorinolaringologo konsultacija įvertinti, ar nereikia operacinio gydymo – adenoidų šalinimo ar kitų operacijų.