Vaikų ligoninės gydytojai echoskopuotojai siūlo pažangų metodą dažniausiai vaikų patologijai nustatyti

Nuotr. Gydytojas echoskopuotojas Andrius Čekuolis dirba naujuoju echoskopuLietuvoje Vaikų ligoninės gydytojai pirmieji pradėjo taikyti pasaulyje nenaują, tačiau mūsų šalyje iki šiol nepraktikuotą metodą vezikoureteriniam refliuksui nustatyti. Tai – ultragarsinė kontrastinė cistograma, kuri atliekama su moderniu echoskopu, turinčiu specialią programinę įrangą.

Su šia naujove ligoninės medikus prieš trejus metus supažindino Vaikų ligoninės Pediatrijos centro vadovė gydytoja vaikų nefrologė prof. Augustina Jankauskienė, grįžusi iš Europos vaikų nefrologų draugijos metinės konferencijos.

„Vaikams vezikoureterinis refliuksas – gana dažna patologinė būklė, dėl kurios dalis šlapimo neišteka įprastu būdu, o grįžta atgal prieš srovę iš pūslės į inkstą. Tokiu būdu šlapimas tampa priežastimi dažnai besikartojančių šlapimo takų infekcijų, galinčių pakenkti inkstams ar sukelti kitų sunkių ligų“, – sako gydytojas echoskopuotojas Andrius Čekuolis.

Gydytojams nefrologams ir urologams labai svarbu žinoti, ar besikartojančios šlapimo infekcijos yra refliukso pasekmė, ar reikia ieškoti kitų priežasčių, todėl specifinis ultragarsinis tyrimas, padedantis atsakyti į šį klausimą, yra svarbi ligų diagnostikos dalis.

Iki šiol tokios dažniausiai įgimtos patologijos buvo diagnozuojamos atliekant cistografijas rentgeno aparatu. „Šiandien turėdami galimybę naujuoju šiuolaikinės echoskopijos standartus atitinkančiu aparatu atlikti šį tyrimą ultragarsu, laimime neabejotinai, – pirmiausia vaikas gali išvengti radiologinės apšvitos, – teigia gydytojas A. Čekuolis, naujosios metodikos išmokęs stažuotėse pas Gdansko universiteto Vaikų nefrologijos skyriaus radiologus.

Rentgenologiniai tyrimai yra labai pravartūs diagnostikai sergant plaučių, kaulų ligomis, tačiau kitais atvejais ultragarso tyrimas yra saugesnis, neretai ir efektyvesnis, ir informatyvesnis, todėl vaikų ligų gydytojai pacientams linkę skirti echoskopiją.

„Skirtingai nei tiriant rentgenu, – metodo pranašumus vardija gydytojas, – šį tyrimą ultragarsu galime atlikti realiu laiku, stebėdami gyvą vaizdą: įleidžiame kateterį į šlapimo pūslę, o per jį patekęs kontrastinis tirpalas mums rodo, ar jis patenka į šlapimo takus, ar prieš srovę keliauja į inkstus. Mums svarbu, ir kaip šis procesas vyksta: ar kontrastas patenka su pirmas lašais, ar pūslei prisipildžius“.

Diagnostika – labai svarbi, nes vienais atvejais gydytojas urologas ar nefrologas spręs, kaip gydyti refliuksą, kitais atvejais gali pakakti rekomenduoti tėvams, kad vaikas dažniau eitų šlapintis, nelauktų, kol persipildys pūslė.

Ultragarsinė kontrastinė cistograma atliekama echoskopu, turinčiu specialią programinę įrangą, pritaikytą dirbti su specifine kontrastine medžiaga – sieros heksafluorido dujomis, kurią padėjo įsigyti Vaikų ligoninės paramos fondas. Kontraindikacijų metodui nėra, kontrastas nepatenka į kraują ir neturėtų sukelti alerginių reakcijų. Apie pusvalandį trunkantį tyrimą galima atlikti ir naujagimiams, ir didesniems vaikams.

Vaikų ligoninės gydytojai echoskopuotojai tikisi, kad šis tyrimas ilgainiui taps įprastiniu, standartiniu metodu diagnozuojant šią šlapimo takų patologiją