Projekto „Pažadas sveikatai“ startas – Vaikų reabilitacijos skyriuje Druskininkų „Saulutė“

Vaikų ligoninės Vaikų reabilitacijos skyriuje Druskininkų „Saulutė“ pradėtas edukacinis projektas „Pažadas sveikatai“. Šio projekto metu siekiama skatinti sveikatos kultūrą, didinti vaikų suvokimą, kad sveikai gyventi yra įdomu ir šaunu bei priminti, kad kiekvienas iš mūsų yra atsakingas už savo sveikatą.

Projektą inicijavusios Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) atstovės, Struktūrinių ir investicijų fondų projektų I departamento direktorės Ingos Moisiejūtės teigimu, projekto metu bus sprendžiama problema, jog šalyje vaikai, net ir turintys žinių apie sveiką gyvenseną, neturi sveiko gyvenimo įgūdžių, o taikantys sveiko gyvenimo praktinius įgūdžius, tą daro nereguliariai.

Paskutinio Higienos instituto atlikto tyrimo duomenimis, vos 1 iš 10 moksleivių ne pamokų metu užsiima sportu, tik kas antras vaikas valgo pusryčius, o vaisius ar daržoves bent kartą per dieną valgo tik 4 iš 10 vaikų, net 2 iš 10  kasdien daugiau kaip 4 val. praleidžia prie televizoriaus ir kompiuterio.

„Labai svarbu, kad savo sveikata kiekvienas žmogus susirūpintų nuo mažų dienų, kad didėtų suvokimas, jog kiekvienas esame atsakingi už savo sveikatą ir galime ja rūpintis ne tik kai iškyla problemos, bet ir prevenciškai, – sako CPVA atstovė I. Moisiejūtė. –  Šio projekto metu sieksime patraukliomis formomis šviesti vaikus, kurie gydosi ligoninėse, bei jų tėvelius apie atsakomybę už savo ir artimųjų sveikatą, taip pat padrąsinsime duoti pažadą sau – pažadą sveikai gyventi ir jo laikytis“.

Projekto metu sveikatos priežiūros įstaigose vyks edukaciniai užsiėmimai, kurių temas išgrynino patys gydytojai. Susitikimų metu gydytojai ir visuomenei žinomi žmonės besigydantiems vaikams pasakos apie aktyvų, bet saugų laisvalaikį, tinkamą mitybą, kalbėsis, kaip gyventi be streso, suvaldyti krūvį mokykloje, užklasinėje veikloje ir mokėti pailsėti, kaip netapti priklausomais nuo kompiuterių bei telefonų. Savo mintis vaikai iliustruos piešiniuose, kurie taps animacinių filmų apie sveiką gyvenseną pagrindu.

Pirmieji projekto „Pažadas sveikatai“ užsiėmimai liepos 18-20 d. vyksta Vaikų reabilitacijos skyriuje Druskininkų „Saulutė“, kurioje gydomi vaikai. Jie kartu su žinomu animacinių filmų režisieriumi Valentu Aškiniu ir dailininke, animacinių filmų režisiere Jūrate Leikaite kuria edukacinius animacinius filmus apie tai, kaip sveikai ir linksmai gyventi.

Pasak Vaikų reabilitacijos skyriaus Druskininkų „Saulutė“ vedėjos Rimos Pikūnienės, labai svarbu, kad besigydančius vaikus suptų kvalifikuoti specialistai, jauki atmosfera, kad jie gautų kokybiškas medicininės reabilitacijos paslaugas, tačiau būtinas ir paties paciento indėlis.

„Pacientų sveikatos mokymas siekiant sustabdyti su sveikata susijusius sutrikimus taip pat yra svarbi reabilitacijos proceso dalis. Šiuo metu plėtojamas aktyvaus paciento dalyvavimo modelis, kurio centre yra ne medikas, o pacientas, kuris sirgdamas lėtine liga pats turi keisti gyvenimo būdą bei griežtai laikytis tam tikro režimo. Todėl reabilitacijos paslaugas teikiančių specialistų užduotis – suteikti pacientams informacijos apie konkretų susirgimą, pasakyti diagnozę, paaiškinti, kaip stiprinti ir saugoti sveikatą, – sako R. Pikūnienė.

Projektas „Pažadas sveikatai“, kuris yra finansuojamas Europos socialinio fondo lėšomis, vyks iki šių metų pabaigos Vaikų ligoninėje, VŠĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų filiale, taip pat Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Vaikų ligų klinikoje. Šioms ligoninėms yra skirtos ES investicijos, kurios pagerins vaikų ligų profilaktikos, ankstyvos ligų diagnostikos, gydymo bei sveikatos priežiūros paslaugų teikimą. Priemonę, skirtą tobulinti vaikų sveikatos priežiūros paslaugų infrastruktūrą, prižiūri projektą „Pažadas sveikatai“ inicijavusi CPVA.