Tarptautinė vėžiu sergančių vaikų diena: viskas – mūsų rankose

Vaikų onkohematologijos centro vadovė doc. dr. Jelena Rascon (kairėje) ir Vaikų onkohematologijos skyriaus vedėja gydytoja onkohematologė Sigita Stankevičienė

Šia diena siekiama atkreipti dėmesį į šią ligą, dėl kurios vaikas ar paauglys nuo diagnozės nustatymo iki pasveikimo nueina ilgą, ne vienerius metus trunkantį kelią, ir išreikšti palaikymą sergantiesiems, jų šeimos nariams ir artimiesiems. Per metus Lietuvoje diagnozuojama 80–90 naujų vaikų vėžio atvejų. Vėžys gali būti diagnozuojamas ir vaikų amžiuje, onkologinėmis ligomis suserga net naujagimiai.

Pasak VUL Santaros klinikų Vaikų onkohematologijos centro vadovės doc. dr. Jelenos Rascon, pagal atvejų skaičių vaikų amžiuje vėžys yra reta liga, dėl to gydytojams vaikų onkohematologams kyla nemažų diagnostikos ir gydymo iššūkių, tačiau, kaip ir sakoma tarptautinės vaikų onkologijos dienos žinutėje – viskas yra mūsų rankose.

„Pasveiksta iki 80 proc. čia gydomų pacientų, bet sveikimas nėra lengvas, tai didžiulis ilgas kelias nuo diagnozės einant per visus gydymo etapus iki pasveikimo, – sako doc. dr. Jelena Rascon. – 20 procentų atvejų vis dėlto nepasiseka nugalėti šios ligos, todėl visos mokslinės bendruomenės pastangos šiandien kreipiamos norint išsiaiškinti atsparaus gydymui vėžio kilmę, sukurti vaistus, gydymo priemones“.

VUL Santaros klinikų Vaikų onkohematologijos centras yra didžiausias ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos regione. Jame gydomi vaikai, sergantys visomis onkologinėmis ligomis, sunkiomis kraujo ir imuninės sistemos ligomis, kai kuriomis medžiagų apykaitos ligomis (Gošė liga, VI tipo mukopolisacharidoze), čia atliekamos autologinės ir alogeninės kaulų čiulpų transplantacijos, skiriama pažangi ląstelių terapija, esant galimybei saugomos lytinės ląstelės prieš pradedant gydymą, veikia Europos sertifikatą turintis Hemofilijos ir krešėjimo sutrikimų kompetencijos centras, Vaikų pirminių ir įgytų imunodeficitų kompetencijos centras.

Centro medikai dalyvauja ir tarptautiniuose projektuose, kur kartu su kitų šalių kolegomis gali konsultuotis dėl geriausių gydymo galimybių, – taip ieškoma veiksmingiausių metodų ir sprendimų, padedančių pacientams nugalėti piktybinę ligą.

Vaikų onkohematologijos centro vadovė pastebi, jog vaikų onkologijai kyla ir kitų uždavinių, iš kurių vienas – stebėti jau pasveikusius žmones: kaip jiems sekasi adaptuotis visuomenėje, mokytis, studijuoti, kurti  šeimas, susilaukti vaikų.

VUL Santaros klinikų Vaikų onkohematologijos skyriaus vedėjos gydytojos onkohematologės Sigitos Stankevičienės nuomone, vėžiu sergantis vaikas, gydydamasis ligoninėje, praleidžia ne vieną mėnesį, todėl itin svarbi ir ligoninės aplinka: „Tiek pacientui, tiek jo tėveliams, labai svarbi emocinė būklė. Prie jos neabejotinai prisideda ir buitis. Mūsų visuomenė vaikų onkologijai skiria ypatingą dėmesį – mielai prisideda prie jaukesnės, patogesnės buities kūrimo sergantiesiems ligoninėje“.

Šeimoms, auginančioms vėžiu sergančius vaikus, itin svarbus moralinis palaikymas. Visą visuomenę jaudina vėžiu sergančių vaikų tema, jautriai reaguojama ir stengiamasi palaikyti tokias šeimas. Palaikymas išreiškiamas paaukojant lėšų, kurios investuojamos į patogesnę, jaukesnę ligoninės aplinką, nes čia vaikas ir šeimos nariai turi praleisti daug laiko – kol tęsiasi sunkus gydymas. Už paaukotas lėšas yra įsigyjama ir reikiamos medicininės aparatūros, kurią naudoja medicinos personalas – diagnozuojant ligas ir jas gydant.

Prieš metus baigtas Vaikų onkohematologijos centro renovacijos projektas. Didžioji šio projekto lėšų dalis yra suaukota geros valios žmonių, norint pagerinti ir palengvinti čia gydomų vaikų buitį ir sąlygas.

Tarptautinę vaikų vėžio dieną Vaikų onkohematolgijos skyrius kreipiasi į labdarius, pristato ne vienerius metus trukusį renovacijos projektą ir kviečia virtualiai apsilankyti skyriuje. Videoreportažą žiūrėkite čia.