Vaikų ligoninėje atlikta reto kaulų defekto operacija panaudojant „augantį“ implantą

Dr. Giedrius BernotavičiusMažai mergaitei, gimusiai su genetine reta kaulų patologija, pasitaikančia vienam žmogui iš 140 000, labai pasisekė: jos šeimai nebereikės vykti į užsienį atlikti specialios operacijos, po kurios mergaitė vėl galėtų vaikščioti savo kojomis. Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų ortopedai-traumatologai Vaikų ligoninėje atliko operaciją, įstatydami į pažeistą kaulą specialų implantą, kuris „augs“ kartu su kaulu, mergaitė po reabilitacijos galės vaikščioti be ramentų.

Kaip pasakoja operaciją  atlikęs VUL Santaros klinikų Vaikų ortopedijos-traumatologijos skyriaus vedėjas, gydytojas ortopedas-traumatologas dr. Giedrius Bernotavičius, žmogaus, turinčio retą patologiją – įgimtą blauzdikaulio pseudoartrozę, blauzdos kaulas nėra vientisas, jis tarsi sudėtas iš dviejų kaulų, t.y. vaikas gimsta jau turėdamas lūžusį kaulą arba jis greitai lūžta dėl labai blogos kraujotakos patologijos vietoje. Toks vaikas yra neįgalus, vaikščioti gali tik su ramentais, o medikų pastangos suauginti kaulą, taikant įprastą fiksaciją, yra bergždžios.

Dr. Giedriaus Bernotavičiaus teigimu, mergaitei buvo padaryta nemažai operacijų, po kurių kaulas vis dėlto nesuaugdavo, todėl norėdami išspręsti šią problemą, vilniečiai chirurgai pritaikė JAV taikomą ir pasaulyje pripažintą, bet Lietuvoje dar naują metodiką.

„Viskas prasidėjo nuo to, – kaip pasakoja gydytojas, – kai du vaikai iš Lietuvos buvo operuoti užsienyje amerikiečių chirurgo, pasaulinio garso kaulų deformacijų specialisto Dror Paley.  Būtent iš jo kartu su kolega išmokome naujos metodikos, taikančios specialius implantus“. Operacijos užsienyje vaikams kainavo per 100 000 dolerių.

Klinikiniais tyrimais patvirtinta, kad ši metodika yra tikrai veiksminga, kaulų tikimybė suaugti yra didžiulė, vienintelė problema – specialūs implantai. Atliekant pirmąją operaciją šią problemą išsprendė Vaikų ligoninės paramos fondas, padėjęs įsigyti operacijai reikalingą intramedulinį strypą.

Kaip pasakoja dr. Giedrius Bernotavičius,  iš titano pagamintas strypelis, įdėtas į kaulo vidų, augant kaului, auga kartu ir gali pailgėti iki 10 cm. Nors vaikui vėliau gali prireikti ir kitos operacijos, tačiau ji, tikėtina, bus ne anksčiau nei po 5-6 metų.

Gydytojo ortopedo-traumatologo teigimu, įgimtos blauzdikaulio pseudoartrozės ortopedinė operacija yra viena iš sudėtingesnių, trunka 3-4 valandas, nes patologijos pažeistas kaulas yra labai deformuotas, reikia labai kruopščiai išvalyti pseudoartrozės vietą, lūžusio kaulo galus nupjauti, kad gražiai susijungtų, įdėti strypelį ir dar panaudoti papildomų implantų, kad operacija būtų atlikta iki galo.

Sveiksta pacientas imobilizuotos kojos negalėdamas pastatyti ant žemės savarankiškai dar 6-8 savaites, po to laukia reabilitacijos laikotarpis ir specialiai pritaikius įtvarą, jau galima pradėti vaikščioti, stebint ir kontroliuojant rentgenograma, kaip kaulas gyja.

Kaip teigia specialistai, pagal mūsų šalies populiaciją vaikų, turinčių šią retą patologiją, Lietuvoje galėtų būti apie  dešimtį: šiandien atlikta operacija   šešiametei mergaitei, laukia operacijos  devynerių metų berniukas. Dar trims vaikams reikėtų tokios operacijos, jei būtų lengviau prieinamas specialus implantas, vadinamas intrameduliniu strypu.