Vaikų ligoninėje – dešimtoji alergologų konferencija „Vaikų alergologijos naujienos 2019”

2019 metų spalio 4 dieną Santaros vaikų ligoninėje įvyko dešimtoji jubiliejinė konferencija „Vaikų alergologijos naujienos 2019“, skirta aktualiems vaikų alerginių ligų klausimams. Į konferenciją susirinkusių dalyvių gausa parodė, kad vaikų alerginės ligos yra aktualios ir medikai nori plėsti ir tobulinti šios srities žinias.

Konferenciją organizavo Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Klinikinės medicinos instituto Vaikų ligų klinika, Alerginėmis ir kvėpavimo organų ligomis sergančių vaikų labdaros ir paramos fondas, Vaikų ligoninė, VUL Santaros klinikų filialas, Vaikų ligoninės Pediatrijos centras, Lietuvos vaikų alergologų draugija, Lietuvos mokslų akademijos alergologijos komisija, Lietuvos alergologų ir klinikinių imunologų draugija, Lietuvos pediatrų draugija.

Kaip ir ankstesnėse konferencijose, pradžioje  vyko interaktyvus mokymo seminaras. Šiais metais seminaro tema buvo „Alergija ir skiepai“. Seminarą moderavo Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto (MF) Vaikų ligų klinikos prof.  Vytautas Usonis. Seminarą tema „Alergiškų vaikų skiepijimas kasdienėje ambulatorinėje praktikoje” pradėjo prieš kelias savaites disertaciją apgynusi dr. Agnė Jagelavičienė (MB „Mama, aš sergu“). Vėliau VU MF Vaikų ligų klinikos prof. Odilija Rudzevičienė (Vilniaus universiteto Vaikų ligų klinika) skaitė pranešimą „Kaip tirti vaiką, kuriam įtarta alergija skiepams”. Seminaro dalyvius domino  daugybė praktinių klausimų šia aktualia tema.

Renginio pradžioje konferencijos sumanytoja ir daugiametė organizacinio komiteto pirmininkė prof. O. Rudzevičienė tarė sveikinimo žodį ir trumpai apžvelgė per dešimtmetį įvykusias konferencijas.  Svečius šventiškai pasitiko muzikos garsai, atliekami Santaros klinikų Clinica musicalis pakviesto violončelisto Mariaus Sakavičiaus.  Po muzikinės įžangos konferencijos dalyvius sveikino VU MF Vaikų ligų klinikos vedėja prof. Augustina Jankauskienė.

Nuo pirmos konferencijos tapo tradicija pirmam pranešimui pasikviesti įžymius Europoje užsienio lektorius. Šioje konferencijoje pirmąją paskaitą „Maisto ir įkvepiamų alergenų vaidmuo sergant atopiniu dermatitu“ skaitė svečias iš Vokietijos prof. Randolf Brehler (Miunsterio universitetinė odos ligų ir alergologijos klinika). Profesorius pateikė šiuolaikinę atopinio dermatito sampratą, galimą šios ligos prevenciją ir gydymą.

Vėliau pranešimus skaitė Vilniaus universiteto lektoriai: Lietuvos  mokslų akademijos tikroji narė, akademikė prof. Rūta Dubakienė „Alerginių ligų diagnostika: kiek svarbūs molekulinės alergologijos metodai?“, gydytoja dermatovenerologė doktorantė Inga Kisielienė „Naujas požiūris į odos niežėjimą“, prof. Vaidotas Urbonas „Alergiškų vaikų žarnyno mikrobiotos pokyčiai ir gydymo galimybės“.

Medicinos biologė Gintarė Mušauskaitė pristatė informaciją apie Vaikų ligoninės Laboratorinės diagnostikos skyriuje nuo gegužės mėnesio sėkmingai įdiegtą ir atliekamą inovatyvų alergijos diagnostikos tyrimą – išplėstinį alergenų ir jų komponentų tyrimą (ALEX). Atliekant šį tyrimą, nustatomas paciento įsijautrinimas 156 alergenų ekstraktams, 126 molekuliniams alergenams ir išmatuojamas bendras IgE (iš viso ištiriamos 283 analitės).

Po pietų pertraukos, per kurią dalyviai turėjo galimybę aplankyti rėmėjų parodą, konferenciją tęsė viešnia iš Lietuvos sveikatos mokslų universiteto doc. Jolanta Kudzytė (tema „Vaikui „netiko“ maistas: alergija ar netoleravimas?“). Docentė kaip visada patraukliai, su praktiniais pavyzdžiais nagrinėjo sudėtingą temą. Konferenciją tęsė jaunieji mūsu ligoninės gydytojai: gydytoja  dermatovenerologė Indrė Šaferienė (tema „Mastocitozė“), doktorantė gydytoja rezidentė Ieva Polianskytė (temos „Alergiško vaiko pasas“ ir Maisto alergenai vaikų kosmetikos priemonėse“, vadovė prof. O. Rudzevičienė), gydytoja rezidentė Monika Kapitančukė (tema „Mirtinas bučinys“, vadovė prof. O. Rudzevičienė), doktorantė gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė Rūta Vėbrienė (tema „Alergija kviečiams“) ir gydytoja rezidentė Laima Aleksandravičiūtė (tema „Izoliuota“ alergija maistui, vadovė prof. O.Rudzevičienė). Pranešimuose buvo pristatyti naujausi literatūros duomenys, tyrimų rezultatai, nagrinėti dalyvius ypač sudominę klinikiniai atvejai.