Vaikų ligoninės chirurgai retos plaučių ligos atveju standartinę operaciją pakeitė mažiau traumuojančia

dr. Arūnas Strumila atlieka endoskopinę operacijąDvejų metų vaikui, kuriam jau gimus buvo nustatyta plaučio patologija, vadinamasis sekvestras, vietoj įprastai tokiais atvejais atliekamos atviros torakotomijos Santaros vaikų ligoninėje buvo atlikta mažai invazinė operacija – torakoskopija.  Operaciją atlikę vaikų chirurgai dr. Arūnas Strumila ir Rūta Dagilytė teigia, kad mažiesiems pacientams po tokių operacijų daug lengviau sveikti – mažiau skauda, trumpėja gijimo laikas, mažėja komplikacijų po operacijos pavojus.

Plaučių sekvestras yra įgimta patologija, kai pačiame plautyje arba šalia jo, pleuros ertmėje, susiformuoja papildomas darinys su atskira kraujotaka. Tai reti atvejai, pasitaikantys maždaug vienam iš 50 000 naujagimių.

„Šiam vaikui plaučių sekvestras echoskopu buvo nustatytas iškart po gimimo. Tačiau operuoti nuspręsta, kai vaikas paaugs, arba tada, jei sekvestras pradės kelti kokių nors rūpesčių“, – sako gydytojas vaikų chirurgas dr. A. Strumila.

Kaip aiškina vaikų chirurgai, esant plaučio sekvestrui, pacientą gali pradėti kamuoti pasikartojančios plaučių infekcijos. Dažniausiai taip liga ir nustatoma: vaikas pradeda labai dažnai sirgti plaučių uždegimu. Jei atliktose rentgeno nuotraukose pastebimas ir įtariamas sekvestras, atliekama kompiuterinė tomografija. Kompiuterinės tomografijos vaizduose matomas papildomas darinys plaučių audinyje ir randama atskira kraujagyslė, iš aortos einanti į sekvestrą.

Vaikų ligoninės pacientui sekvestras buvo diagnozuotas kairiajame plautyje ir užėmė nemažą šio plaučio apatinės skilties dalį. Vaikui augant pradėjo kartotis pūlingas tai ligai būdingas uždegimas, todėl sulaukusiam dvejų metų mažyliui chirurgai nusprendė darinį pašalinti.

Pasak dr. A. Strumilos, įprastai tokiais atvejais atliekama atvira torakotomija (didelis pjūvis krūtinės ląstos šone, per kurį pašalinama plaučio skiltis kartu su sekvestru), tačiau šįkart buvo nuspręsta atlikti torakoskopiją ir darinį pašalinti neatliekant įprastinio pjūvio. Atliekant torakoskopinę operaciją, odoje padaromi tik trys maži pjūviai – du 3 mm ir vienas 1 cm.

Torakoskopija – pažangesnis, mažai invazinis, visame pasaulyje pripažintas metodas, nes po tokių operacijų vaikai patiria daug mažiau skausmo, greičiau sveiksta ir  sugrįžta į aktyvų gyvenimą. Atliekant įprastinę operaciją – torakotomiją, dažniau pasitaiko pooperacinių komplikacijų: galimas stuburo iškrypimas, menčių aukščio pokyčiai, labiau skauda po operacijos. Operuojant  torakoskopiniu būdu, šių nemalonių reiškinių galima išvengti.

Santaros vaikų ligoninės gydytojai vaikų chirurgai yra pirmieji, atlikę vaikui tokią operaciją Lietuvoje. „Tai viena iš sunkesnių operacijų, – teigia dr. A. Strumila, –  nes reikia kruopščiai atskirti stambias kraujagysles iš plaučių audinio, nepažeidžiant likusios plaučio skilties kraujotakos, nes nesėkmės atveju reikėtų pašalinti visą plautį“.

Santaros vaikų ligoninės chirurgai, kurie mažai invaziniais chirurginiais metodais (laparoskopija, torakoskopija ir kt.) operuoja ligonius jau daugiau nei dešimtmetį, savo patirtį ir įgūdžius jau ne kartą yra pritaikę retoms ligoms gydyti.