Paslaugos

Vaikų infekcinių ligų skyriuje visą reikalingą, šiuolaikinę pagalbą gauna sergantieji infekcinėmis – virusinėmis ir bakterinėmis kvėpavimo organų ligomis, žarnyno, centrinės nervų sistemos, beriamomis, erkių pernešamomis ir kitomis ligomis. Esant reikalui, skyriuje gydomi naujagimiai, sergantys įgimtomis lakiomis infekcinėmis ligomis, taip pat vaikai infekuoti ŽIV.

Ligoms diagnozuoti atliekami laboratoriniai, mikrobiologiniai ir serologiniai tyrimai:

 • ūmių virusinių kvėpavimo takų ligų sukėlėjų identifikavimas nosiaryklės tepinėliuose ir antikūnų prieš šiuos sukėlėjus identifikavimas kraujo serume;
 • infekcinės mononukleozės sukėlėjo (Epšteino-Bar viruso) identifikavimas PGR metodu ir antikūnų prieš šį virusą tyrimais;
 • citomegalo, herpes, katės įdrėskimo ligos, erkinio encefalito ir kitų virusinių ligų diagnostiniai tyrimai;
 • žarnyno virusinių ir bakterinių ligų sukėlėjų identifikavimas;
 • įvairių bakterijų (Laimo ligos, Haemophilus influenzae, A grupės streptokokų ir kitų) ir jų išskiriamų toksinų (Clostridium difficile) tyrimai;
 • grybelinių invazijų tyrimai,
 • tyrimai, parodantis organizmo imuninį atsaką į tuberkuliozės sukėlėjus (QuantiFERON-TB Gold (QFT)).
 • Skyriuje taikomi modernūs neinvaziniai tyrimų metodai; mažinant jonizuojančios spinduliuotės poveikį – vaikams sergantiems plaučių ligomis atliekamos pleuros ir plaučių echoskopijos.
  Nuo 2018 m. sausio 1 dienos Vaikų infekcinių ligų skyriuje įsteigtas 10 lovų tuberkuliozės poskyris, kuriame gydomi vaikai, sergantys įvairiomis tuberkuliozės formomis. Teikiamos profilaktinės konsultacijos ir imunoprofilaktikos paslaugos, konsultuojami ir skiepijami komplikuotos skiepijimo anamnezės pacientai, rizikos grupių vaikai, pacientai su susilpnintu imunitetu po kaulų čiulpų persodinimo, sergantieji lėtinėmis inkstų, plaučių, širdies ir kraujagyslių sistemos, endokrininės sistemos ligomis.

Vaikų neurologijos skyriuje vaikams diagnozuojamos ir gydomos visos vaikų neurologinės ligos, raidos sutrikimai ir kai kurios psichikos ligos.

Vaikų gydymui taikomi naujausi gydymo metodai:

 • Medikamentinis gydymas (epilepsijai; specifinis retų neurometabolinių ligų gydymas).
 • Klajoklio nervo stimuliatoriaus reguliacija.
 • Ketogeninė dieta (epilepsijai, metabolinėms ligoms).
 • Hormonų terapija (sergant raumenų distrofija (Diušeno), epilepsija, autoimuninėmis CNS ligomis).
 • Autoimuninių encefalitų gydymas individualiu protokolu (imunoglobulinu).
 • Leidžiamas botulino toksinas į skeleto raumenis (spastiškumui ir distonijoms gydyti).
 • Individuali ir šeimos psichoterapija.
 • Kineziterapija, ergoterapija, masažas.

Epilepsija ir miego sutrikimais bei įvairiais priepuoliais besiskundžiantys vaikai tiriami moderniais kompiuteriniais elektroencefalografais, polisomnografu, aktigrafu.

Nuo 2014 metų organizuojama epilepsija sergančių vaikų mokyklėlė. Nuo 2004 metų cerebriniu paralyžiumi ir distonija sergantys vaikai yra sėkmingai gydomi botulino toksino intraraumeninėmis injekcijomis.

Specializuotame vaikų ligų skyriuje vaikams iki 18 metų teikiamos šios antrinio ir tretinio lygio stacionarinės, ambulatorinės ir dienos stacionaro asmens sveikatos priežiūros paslaugos:

Vaikų nefrologija. Prižiūrimi retomis ir kompleksinėmis inkstų ligomis sergantys vaikai:

 • Atliekama pakaitinė inkstų terapija: hemodializė ir peritoninė dializė, vaikams su lėtinėmis ir ūminėmis inkstų ligomis, įskaitant labai mažo svorio vaikus (naujagimius).
 • Atliekamos inkstų transplantacijos iš gyvų ir negyvų donorų, taip pat sensitizuotiems recipientams, vykdant visapusišką tolesnę priežiūrą po transplantacijos.
 • Taikoma išplėstinė retų inkstų ligų diagnostika (genetinė, imunologinė, molekulinė, histologinė): nefrozinio sindromo, Alporto sindromo, glomerulonefritų, tubulopatijų, cistinių inkstų ligų, hemolizinio ureminio sindromo, metabolinių inkstų ligų ir inkstų akmenligės.
 • Taikomas gydymas imunosupresantais, biologine terapija, antikomplementine terapija, pakaitine plazmos terapija.
 • Vykdoma ilgalaikė vaikų su sudėtingomis įgimtomis šlapimo takų anomalijomis priežiūra.

Nefrologiniams ligoniams suteikiamos visos sąlygos dalyvauti tarptautiniuose tyrimuose ir gauti šiuolaikišką gydymą bei atlikti išsamius genetinius tyrimus.

Vaikų endokrinologija. Atliekami įvairūs baziniai hormonų tyrimai, bei dinaminiai hormonų stimuliacijos mėginiai, įtariant įvairius endokrininius susirgimus:

 • Žemaūgiams pacientams tiriame stimuliuotą augimo hormono sekreciją.
 • Vaikams ir paaugliams, sergantiems 1 tipo cukriniu diabetu, taikome modernius insulino terapijos metodus (esant indikacijoms gydymas pastovia insulino poodine infuzija – insulino pompa), nuolatinis gliukozės koncentracijos monitoravimas poodžio jutikliais.

Specializuoto vaikų ligų skyriaus patalpose veikia diabeto mokyklėlė, kur cukriniu diabetu sergantys vaikai ir jų tėvai gali gauti informacijos ir išmokti prisitaikyti prie pasikeitusio gyvenimo būdo. Čia suteikiama visa reikalinga informacija sergantiems vaikams ir jų tėvams.

Veikia Augimo ir lytinio brendimo sutrikimų kompetencijos centras prie Retų ligų centro, kuriame konsultuojami pacientai su augimo ir lytinio brendimo patologija (hipopituitarizmu, Turner‘io sindromu, Noonan‘o sindromu, įgimta antinksčių hiperplazija ir kitomis ligomis bei sindromais).

Vaikų reumatologija.Teikiama specializuota stacionarinė ir ambulatorinė pagalba vaikams, sergantiems šiomis ligomis:

 • jaunatviniu idiopatiniu artritu,
 • reaktyviu/infekciniu artritu,
 • jaunatvine spondiloartropatija,
 • sisteminėmis jungiamojo audinio ligomis,
 • vaskulitais,
 • autouždegiminiais sindromais ir kitomis retomis ligomis.

Šių ligų diagnostikai atliekami biocheminiai, serologiniai, imunologiniai laboratoriniai tyrimai, sąnarių ir vidaus organų echoskopijos, kompiuterinė tomografija, magnetinis branduolinis rezonansas, kaulų scintigrafija, kapiliaroskopija, atliekamas genetinis ištyrimas.

Taikomi visi šiuolaikiniai vaikų reumatinių ligų gydymo būdai, pacientų stebėsena.

Vaikų kardiologija. Konsultuojami ir gydomi vaikai ir paaugliai, sergantys širdies ligomis (įgimtomis ir įgytomis širdies ydomis; širdies nepakankamumu; plautine hipertenzija; miokardo ligomis; kardiomiopatijomis; širdies ritmo ir laidumo sutrikimais; genetiniais aritmijų sindromais; vaikų alpimais):

 • Taikome pradinį ir išplėstinį vaiko širdies ultragarsinį ištyrimą, sergantiems kardiomiopatijomis, uždegiminėmis miokardo ligomis, turintiems antrinių metabolinių miokardo pakenkimų bei kitų būklių, turintiems įgimtų ir įgytų širdies ydų tiek iki operaciniu, tiek ir vėlyvuoju pooperaciniu laikotarpiu, glaudžiai bendradarbiaujant su širdies chirurgijos specialistais.
 • Atliekame 120 val. elektrokardiogramos stebėseną-registraciją (paveldimųjų ir aritmijų dėl miokardo ligų turintiems vaikams, galint tiksliau įvertinti staigios širdinės mirties ar kito širdies įvykio riziką ir parinkti optimaliausią gydymo būdą), glaudžiai bendradarbiaujant su elektrofiziologais, parenkamas ir atliekamas aritmijų gydymas įvairiais elektrofiziologiniais metodais: implantuojami elektrokardiostimuliatoriai, defibriliatoriai-kardioverteriai, atliekamos radijodažninės abliacijos.
 • Atliekame fizinio krūvio toleravimo mėginį taikant maksimalų krūvį (sporto institucijas lankantiems ir ritmo sutrikimų turintiems vaikams saugiam fizinio krūvio lygiui nustatyti, taip pat varžybinio sporto nekultivuojantiems ir rizikos veiksnių turintiems vaikams).
 • Prižiūrimi retomis tiek pirminėmis, tiek antrinėmis kardiovaskulinės sistemos ligomis sergantys vaikai, vaikams atliekami išsamūs kardiogenetiniai tyrimai, vykdomas sklandus pilnametystės sulaukusių ligonių perdavimas suaugusiųjų kardiologams.

Vaikų gastroenterologija. Tiriami ir gydomi vaikai, sergantys infekcinėmis ir neinfekcinėmis stemplės, skrandžio, žarnyno, kasos ir kepenų ligomis.

 • Taikomi inovatyvūs uždegiminių žarnyno ligų diagnostikos metodai, specifinė dietoterapija (polimeriniais mišiniais, CDED), labai jaunų vaikų gydymas biologine terapija, sergant Krono liga.
 • Atliekamos išmatų transplantacijos vaikams, sergantiems žarnyno, nervų sistemos ir alerginėmis ligomis.
 • Nuo 2005 metų veikia kepenų transplantacijos programa.
 • Tiriami ir gydomi vaikai, kuriems reikia parenterinio maitinimo.
 • Veikia svarbiausias celiakijos diagnostikos ir gydymo centras Lietuvoje.

 Vaikų dietologija. Kartu su vaikų gastroenterologais gydomi ligoniai, kuriems reikalingas parenterinis, enterinis, maitinimas, eliminacinės ar specifinės dietos. Gydomi vaikai sergantys nutukimu, svorio stoka, valgymo sutrikimais.

Vaikų pulmonologija. Konsultuojami ir gydomi kūdikiai bei vaikai, sergantys ūmiomis (obstrukciniu laringitu, bronchiolitu, plaučių uždegimu ir kt.), lėtinėmis (bronchopulmonine displazija, astma, pirmine cilijų diskinezija, bronchektazine liga, intersticinėmis plaučių ligomis ir kt.) kvėpavimo takų ligomis, taip pat vaikai, kuriems kvėpavimo takų problemos yra  nulemtos kitų sisteminių ligų ar taikomo gydymo dėl kitų ligų (nervų-raumenų degeneracinės ligos, jungiamojo audinio ligos, įgimtos širdies ir kraujagyslių ydos, po kaulų čiulpų transplantacijos ir kt.).

Vaikų pulmonologai bendradarbiauja su vaikų chirurgais gydydami ir konsultuodami vaikus su įgimtomis kvėpavimo takų vystymosi problemomis (tracheomaliacija, tracheoezofaginė fistulė, bronchogeninė cista, plaučių sekvestras, diafragmos relaksacija ar išvarža ir kt.).

Atliekami kūdikių bei vaikų kvėpavimo funkcijos tyrimai (įprastinė spirometrija, ištyrimas Exhalyzer D aparatu), bendradarbiaujant su neurologais atliekami miego tyrimai (polisomnografija), pritaikome ir taikome neinvazinę ventiliaciją namuose (CPAP, BiPAP).

Vaikų alergologijaTaikomas specializuotas alerginių ligų ištyrimas ir gydymas skyriuje, dienos stacionare ir konsultacinėje poliklinikoje:

 • Atliekami išsamūs bei modernūs alergologiniai (odos dūrio, lopo mėginiai, specifiniai IgE, molekulinė komponentinė diagnostika) ir imunologiniai tyrimai vaikams, sergantiems odos, kvėpavimo, virškinamojo trakto alerginėmis ir imuninėmis ligomis.
 • Skiriamas naujausiais mokslo pasiekimais pagrįstas gydymas:
  • medikamentais,
  • biologine terapija,
  • specifine imunoterapija (poliežuvine ir injekcine),
  • pakaitine terapija žmogaus normaliuoju Ig G.

Gydytojai alergologai turi didžiausią patyrimą Lietuvoje diagnozuojant alergiją maistui „auksiniu standartu“ laikomais provokaciniais oraliniais mėginiais, atliekant alergijos vaistams diagnostiką bei gydant vaikus plėviasparnių vabzdžių nuodais.

Vaikų dermatologija. Vaikams ir paaugliams atliekamas ištyrimas dėl odos ir jos priedų ligų:

 • odos, plaukų ir nagų mikroskopija,
 • tepinėliai bei mikrobiologiniai tyrimai,
 • odos ir jos priedų dermatoskopija,
 • odos biopsija.

Atliekamas gerybinių odos darinių (karpų, papilomų, moliuskų, apgamų), kraujagyslinių darinių lazerinis, chirurginis gydymas, krioterapija.

Informacija atnaujinta 2020 04 30